Informácie o nás

Futbal sa začal v Cíferi vyvíjať už v roku 1925 zásluhou študentov, ktorí zostavili miestnu futbalovú jedenástku. Zohrala však len niekoľko priateľských zápasov a skončila svoju činnosť. Začiatky futbalového života v Cíferi sa viažu na roky 1928-1929. V októbri 1929 bol oficiálne založený futbalový klub pod názvom ŠK Cífer, ktorý prekonal mnohé finančné nedostatky a vnútorné nezhody.
Prvý futbalový zápas sa hral s AC Modra na ich ihrisku a FŠK Cífer prehral v pomere 3:2(2:0). Zväčša sa hrali priateľské futbalové zápasy a konkurencia bola veľmi silná. Cíferský ŠK bol vtedy na vysokej úrovni. Zápasov a ponúk bolo toľko, že ich nestačil prijímať, hoci existovalo aj futbalové B-mužstvo. Roku 1930 A-mužstvo odohralo 24 priateľských zápasov, z ktorých 12 vyhralo, 9 prehralo a v 3 remizovalo s gólovým pomerom 84:75. Futbalové B-mužstvo odohralo 14 priateľských zápasov, z ktorých 7 vyhralo, 5 prehralo a vo 2 remizovalo so skóre 45:43. V roku 1938 hralo A-mužstvo v I. triede spolu s PFK Trnava, Rapid Budmerice, ŠK Šarfija (Blatné), ŠK Šenkvice, AC Báhoň, ŠK Častá, ŠK Slovenský Grob a s Viktóriou Trnava. B-mužstvo hralo v II. triede.
Počas druhej svetovej vojny bola založená Slovenská ústredná športová rada, pri ktorej sa utvoril aj Slovenský futbalový zväz a futbalové župy. Cíferské futbalové mužstvo patrilo v rokoch 1939-1944 do Bratislavskej župy. Jeho najväčšími súpermi boli Oratórium Trnava, Sparta Trnava, Hrnčiarovce, Kerestúr (Križovany), Sereď, Fedýmeš, Leopoldov, Šarfija (Blatné), Báhoň, Šenkvice, Modra, Meteor Trnava.
Po roku 1945 boli vytvorené nové podmienky na ďalší rozvoj futbalu. Prvý medzinárodný priateľský zápas zohralo cíferské futbalové mužstvo už 29.apríla 1945 s mužstvom miestnej posádky Červenej armády, ktorý sa skončil 13:6 pre Cífer.
Roku 1948 sa v Cíferi začala výstavba štadióna. Táto akcia sa však neskončila, urobilo sa len jedno ihrisko a a ľahkoatletická dráha, ktorá bola otvorená roku 1952. Po roku 1948 nastali zmeny v organizácii telesej výchovy, čo malo za následok vnútorné zmeny v telovýchovných jednotách, a tým aj vo futbalových oddieloch. Začlenenie do TJ Sokol roku 1950 nebolo dobré.
V rokoch 1956-1958 hrali futbalisti Cífera v okresnej súťaži. Veľmi dobré výsledky dosiahli v rokoch 1964 až 1970. Futalové mužstvo sa prebojovalo z okresnej súťaže do I.B triedy krajskej súťaže, kde boli futbalové mužstvá Nemšová, Horné Sŕnie, Podolie, Gbely, Senica B, Modra, Jur, Zeleneč, Hrnčiarovce, Devínska Nová Ves, Stará Turá, Brezová.

Roku 1967 sa futbalisti zúčastnili na futbalovom turnaji v Maďarsku.
Činnosť od roku 1971 do roku 1989 bola neuspokojivá. Futbalové mužstvo vypadlo z I.B triedy a hralo v ďalšom období v okresnej súťaži, kde sa neudržalo a padlo až do najnižšej súťaže III. triedy.
Po páde komunizmu a vzniku samostatného Slovenska sa mužstvu opäť začalo dariť. V sezóne 1995-1996 sa mužstvo prebojovalo z III. triedy do oblastnej súťaže. O rok neskôr v sezóne 1996-1997 sa vrátilo do okresnej súťaže. V sezóne 1999-2000 sa mužstvo po 30 rokoch vrátilo do krajskej súťaže 5.ligy skupina C. Avšak v sezóne 2001-2002 po rozsiahlej reorganizácii slovenských futbalových líg, vypadli do najvyššej oblastnej súťaže OM, hoci skončili v konkurencii 16 mužstiev na 10. mieste. Tam hrajú doteraz.

Naväčšie hviezdy cíferského futbalu:

Karol Štajer - ŠK Železničiari Bratislava, Spartak Trnava
Karol Tibenský - ŠK Železničiari Bratislava, Spartak Trnava
Jaroslav Bachratý - Merina Trenčín
Jozef Glasa - dorastenecký československý reprezentant (1954)
Marián Krajčovič - v drese trnavského Spartaku v roku 1973 vsietil na turnaji v španielskej La Coruňe legendárnemu brankárovi Ajaxu Amsterdam Stuyovi vyrovnávajúci gól. Spartak po prehratom polease (3:0) nakoniec zvíťazil nad vtedy najslávnejším svetovým celkom 5:3
Vladimír Gerič - Spartak, TJ Senica
Marián Osuský - Hoboken New York (USA), účastník profesionálnej ligy
Peter Slovák - Spartak Trnava
Ľubomír Fajkus - Senec (1.slovenská federálna liga), Chemlon Humenné (Mars Superliga), Tauris Rimavská Sobota (2.liga)
Rudolf Ondra - Senec (1.slovenská federálna liga)
Nikolas Bukovič - Spartak Trnava
Marcel Fulier - Spartak Trnava
Ivan Lietava - Spartak Trnava, AS Trenčín, Dukla Banská Bystrica, MŠK Žilina, Denizlispor (Süper Lig - TUR), Konyaspor (Süper Lig - TUR), Dukla Praha (Gambrinus Liga - CZE)